Dobre okulary Oprawki damskie

Jak dobrać oprawki damskie do kształtu twarzy?

Oprawki damskie zarówno w okularach korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych to widoczny element garderoby, który jest uzupełnieniem stylizacji. Ich kształt może także zmienić image osoby, która je nosi i sprawić, że będzie on cieplejszy albo bardziej poważny.

Oprawki damskie a kształt twarzy

Okulary znajdują się w centralnej części twarzy, dlatego niezwykle istotne jest dobranie odpowiednich oprawek, tak aby nie zaburzyć proporcji twarzy. Nie zawsze oprawki, które podobają się nam na pierwszy rzut oka, będą współgrały z kształtem twarzy. Dobrze dopasowane markowe oprawki damskie zachowują odpowiednie proporcje twarzy, są wygodne, a także pozytywnie wpływają na poczucie pewności siebie. Można wyróżnić kilka podstawowych typów kształtu twarzy:

Oprawki damskie zarówno w okularach korekcyjnych, jak i przeciwsłonecznych to widoczny element garderoby, który jest uzupełnieniem stylizacji

Twarz kwadratowa to mocno zarysowane kości policzkowe i wyraźna linia szczęki, takiej samej szerokości czoło. Oprawki damskie w okularach powinny w takim wypadku być zaokrąglone, aby nieco złagodzić rysy twarzy. W przypadku okularów przeciwsłonecznych mogą być one gradientowe, czyli z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem. Do kwadratowych rysów twarzy pasują również damskie oprawki w stylu tzw. kocich oczu, ale należy unikać kanciastych ramek, które w tym wypadku nie są odpowiednie.

Twarz podłużna różni się od kwadratowej tym, że jest bardziej podłużna, ale również charakterystyczne dla niej są ostre rysy, dlatego właściwe będą dla niej markowe oprawki damskie w kształcie owalnym albo okrągłym. Należy unikać kształtów trójkątnych i kwadratowych, które dodatkową podkreślą takie rysy twarzy.

Twarz trójkątna cechuje się szerokim czołem i wąskim podbródkiem, może mieć charakterystyczne wystające kości policzkowe, przypomina kształt serca. Okulary przy takim kształcie twarzy nie powinny zaznaczać dodatkowo kości policzkowych. Najlepiej sprawdzą się delikatne oprawki damskie w owalnym kształcie albo tzw. kocie oczy. Wysokie czoło dobrze prezentuje się również w okularach w rozmiarze oversize.

Twarz owalna z kolei to rysy o miękkich konturach, gdzie podbródek jest trochę węższy niż czoło, pasują do niej właściwie wszystkie oprawki damskie. Należy jedynie zwrócić uwagę na kolor oprawek oraz ich zarys, aby nie wystawał poza obrys twarzy.

Dopasowanie oprawek do kształtu oczu


W przypadku mniejszych i węższych oczu dobrze sprawdzą się okulary prostokątne albo owalne, oko powinno znajdować się w samym środku soczewki. Przy głęboko osadzonych oczach dobrym rozwiązaniem są oprawki damskie w kształcie kocich oczu, które wyciągają optycznie oko ku górze. Często styliści zwracają uwagę, że oprawki damskie nie powinny wykraczać poza linię brwi. Obecnie modne są oprawki damskie do okularów w rozmiarach oversize, dlatego ta zasada nie zawsze musi być przestrzegana. Jeśli chcemy dopasować kształt okularów do aktualnie panujących trendów w modzie, warto zwrócić uwagę na modowe wskazówki obowiązujące w modzie. W takim wypadku ważne jest zestawienie kolorystyczne między oprawkami i barwą szkieł oraz dopasowanie kształtu oprawek do estetyki modowej.

Oprawki damskie od popularnych marek zazwyczaj wykonywane są z wysokiej jakości tworzywa, mają również bardzo dobrze zaprojektowane kształty oraz zabarwienie oprawek. Markowe modele okularów są też z reguły w podstawowej ofercie standardowo wyposażone w powłokę fotochromową albo w nakładki przeciwsłoneczne. Marka okularów korekcyjnych ma również znaczenie z tego względu, że określa nasz styl. Markowe oprawki damskie do okularów to gwarancja jakości i wytrzymałości, a ich modny design sprawia, że są wyrazistym elementem naszego wizerunku.

Możesz także polubić